Untitled Document

Oulun Lohet ry hakee motivoitunutta ja sitoutumiskykyistä, päätoimista päävalmentajaa, vastaamaan valmennustoiminnan kehittämisestä sekä seuran NSM/SM valmennuksesta. Päävalmentajan vastuualueena on kilpaurheilutoiminta ja hän toimii kausittain määriteltyjen kilpauintiryhmien vastuuvalmentajana. Tehtäviin kuuluu koulutuksen, ryhmien kokoonpanojen, kausisuunnitelmien, kilpailukalenterin ja ratavuorojen suunnittelu yhteistyössä toiminnanjohtajan ja nuorisoryhmien vastuuvalmentajan kanssa. Lisäksi päävalmentaja tekee Oulun Lohien kilpailutoiminnan tulo- ja menoarvion ja vastaa muista valmennustoimintaa ja seuraa kehittävistä tehtävistä. Tehtävä on kokoaikainen.

Odotamme hakijalta:

 • vähintään uimaliiton 2-tason valmentajatutkintoa  
 • organisointikykyä, sekä erinomaisia vuorovaikutus- ja yhteistyötaitoja
 • kokemusta nuorten valmentamisesta
 • oma-aloitteisuutta, joustavuutta, vastuullisuutta ja tavoitteellisuutta
 • halua kehittyä ja kouluttautua valmentajana
 • menestys- ja kehittämishalua

Tarjoamme:

 • mahdollisuuden kouluttautua ja kehittää omaa valmennusosaamista
 • motivoituneen ja kannustavan ilmapiirin
 • mielenkiintoisen toimenkuvan urheilun parissa
 • joustavan työn, sisältäen ilta- ja viikonlopputöitä

Lähetä hakemuksesi 10.5.2019 mennessä sähköpostitse osoitteeseen Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.. Hakemuksessa tulee ilmetä palkkatoivomus.

Tiedustelut: toiminnanjohtaja Siiri Sarias, 045-1957383 (arkisin 9-16), Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. tai puheenjohtaja Asko Ylitalo, 044-2604745 (yhteydenotot iltaisin klo 17-19)

Ajankohtaista:

OHJEITA KILPAILIJOILLE, VALMENTAJILLE JA KANNUSTUSJOUKOILLE

KILPAILUKANSLIA on uimahallin ala-aulassa sisäänkäyntiä vastapäätä. Se avataan 90 minuuttia ennen jokaisen kilpailu jakson alkua ja se suljetaan 30 minuutin kuluttua jakson päätyttyä.

PUKUTILOJEN KAAPIT tarvitsevat kortin sulkeutuakseen. Kortit valmiina kaapeissa, seurakuorissa jaetaan kaappeihin avaimet. Uimareiden tulee käyttää vain hänelle osoittamaa vaatekaappia. Seuran valmentaja/huoltaja kuittaa seurakuoret kilpailukansliasta uimareille ja huolehtii siitä, ettäseurakuori kortteineen palautetaan kilpailuista poistuttaessa.
Kadonneista pukukaappien avainkorteista perimme 10€ maksun ja avaimista 30€ maksun.

HUOM! UIMAHALLIN JA KAUPPOJEN VARASHÄLYTTIMET REAGOIVAT AVAIMIIN!

VERRYTTELY on mahdollista kilpailualtaassa 60 minuuttia ennen kilpailuiden alkua. Verryttelyaika kilpailualtaassa päättyy 10 minuuttia ennen jakson alkua. Kilpailuiden aikana verryttely on mahdollista kuntoaltaalla (6*25 m). Muut uimahallin altaat eivät ole käytössä kilpailujen aikana. Uimahallin liikuntasali toisessa kerroksessa on varattu verryttely / hierontakäyttöön jaksojen aikana.

PERUUTUKSET JA VIESTIJOUKKUEET on tehtävä viimeistään 60 minuuttia ennen kilpailujakson alkua Grodan Sync-ohjelmaan. Jos joukkueen kokoonpano ja uintijärjestys pysyy täsmälleen samana kuin ennakkoon on ilmoitettu, joukkuetta ei tarvitse ilmoittaa uudestaan.

KERÄILY on kuntoaltaan päädyssä. Keräilyssä tulee olla neljä erää tai viimeistään 10 minuuttia aikaisemmin. Seuratkaa kilpailun kulkua, jotta olette paikalla ajoissa.

STARTIT kaikissa henkilökohtaisissa lajeissa tapahtuvat ylilähtöinä. Vedessä odottavien uimareiden on pysyttävä kiinni oman ratansa köydessä selvästi irti seinästä.

PALKINNOT Varsinaista palkintojenjakoa ei ole, vaan palkinnot voi noutaa kilpailukansliasta tulosten saavuttua.

LÄHTÖLISTOJA annetaan seuroille yksi kappale jokaista alkavaa kymmentä uimaria kohti. Lähtölistoja aloitetaan tekemään 1 h ennen kilpailujakson alkua.
Lähtölistoja on lisäksi myytävänä kilpailukansliassa ala-aulassa. Lähtölistat ovat myös nähtävillä seinällä kilpailualtaan matalassa päässä ja katsomon ylätasanteen ikkunaseinällä sekä keräilyssä. Aikataulu on ohjeellinen, seuraattehan kilpailun kulkua myös uimahallissa.

TULOKSET tulevat kilpailujen aikana nähtäville katsomon ylätasanteen ikkunaseinälle.
Kilpailujen etenemistä ja tuloksia voi seurata reaaliaikaisesti LiveTiming-palvelusta (www.livetiming.fi). Hallissa on käytössä ilmainen WiFi-yhteys.

RAHAA / ARVOESINEITÄ ei ole syytä jättää ilman valvontaa tai lukitsemattomiin tiloihin, kuten ryhmäpukuhuoneisiin. Kilpailujen järjestäjä ei vastaa kadonneista esineistä.

LÖYTÖTAVARAT voitte toimittaa kilpailukansliaan. Kilpailukansliasta voitte myös kysellä kadonneita tavaroitanne.

HYGIENIA suihkussa tulee käydä ennen altaaseen menoa. Huolehdithan roskat roskiin!

Lohiuinnit pidetään tänä vuonna kolmipäiväisinä Oulun Lohien 60-vuotisen toiminnan kunniaksi.

Lohiuintien muotoa on juhlavuoden johdosta muokattu ja saamme runsaasti uimareita kisoihimme. Kilpailujaksot viedään läpi niin ettei palkintojen jakotaukoja pidetä. Palkinnot jaetaan kisakansliasta kohta tuloksien tultua virallisiksi. Uimarit voivat sopivassa välissä käydä kilpailukansliasta hakemassa omat palkintonsa ja ne ovat haettavissa sunnuntaijakson loppuun saakka. Hakemattomia palkintoja ei lähetetä.

Lohiuintien ohjelmassa on perinteiseen tapaan lajeja erityisuimareille sekä Mastersuimareille. Mastersuimarit uivat osan lajeista omissa erissään, jolloin heille on oma palkintokategoriansa. Mastersikäiset uimarit (vähintään 25 v.) voivat myös uida miesten tai naisten sarjoissa yhdessä muiden uimareiden kanssa, jolloin erillisiä mastersluokan palkintoja ei jaeta.

Kilpailuohjelmassa on pieniä taukoja, joilla myös tarvittaessa tasataan aikataulun viiveitä. Aikataulu on kuitenkin ohjeellinen, joten jos kilpailut sujuvat ongelmitta voi olla että taukojenkin jälkeen jatketaan edellä ilmoitettua aikataulua.

Lauantaina kilpailussa on vain aamujakso ja illalla klo 18 alkaa uimahallilla juhlatapahtuma, jonne kaikki uimarit ja valmentajat ovat tervetulleet.

Uimahalli on kilpailuiden aikana suljettuna yleisöltä, joten kilpailijoilla on mahdollisuus verrytellä 25 metrin kuntoaltaalla.

Lauantain perhevuorolla harjoittelee poikkeuksellisesti normaalia enemmän kilpauimareita, koska lauantain aamupäivän vuorot on peruttu uimahyppykilpailujen takia. Tieto uimahyppykilpailuista on tullut seuralle järjestäjätaholta vasta kuluvan viikon aikana. 

Tämän takia kuntouinti joudutaan perumaan lauantain perhevuorolta. Sunnuntaina perhevuoron kuntouintiradat ovat käytössä normaalisti.

 

lohiuinnit
Lohiuintien iltatapahtumassa juhlitaan 60-v synttäreitä

26.4. perjantai/matkustuspäivä 

Perjantaiaamuna kokoonnuttiin Oulun lentokentälle, josta meidän odotuksiamme pidempi matka kohti Kreikkaa alkoi. Helsinki-Hania lennon 1.5h myöhästyminen ei paljon naurattanut. Lopulta myöhässä, mutta onnellisesti saavuttiin Kreikkaan. 

27.4 lauantai/1.treenipäivä 

Aamu alkoi loistavalla aamupalalla. Aamutreeneissä vesi oli kylmää ja päätettiinkin yhteisvoimin vaihtaa sisätiloihin. Syötiin hyvää ruokaa, ja nukuttiin väsymys pois. Tutustuttiin hotellialueeseen ja syötiin jäätelöä. 

 

28.4 sunnuntai/2.treenipäivä 

Aurinko alkoi lämmittämään jo aamusta ulkoallasta, niin kyettiin uimaan suuremmalla osallistuja prosentilla ulkona. Kiitämme kaikki huippu hotelliporukkaa, jotka olivat meitä varten asentaneet starttipalkit ulkoaltaaseen!  

Discoilta! Ollaan täällä siis kreikkalaisen pääsiäisen aikaan, ja hotellilla oli lapsille suunnattu disco illalla. 

29.4 maanantai/3.treenipäivä 

Aamupalalla kaikkia taisi vähän ällöttää perinneruoka lammas, joka oli paistumassa meidän kaikkien nähtävillä. Iloisin mielin lähdettiin kuitenkin päivän ainoihin treeneihin hyvän aamupalan jälkeen. Treenien jälkeen vapaa-aikaa riitti ja illalla kaikkien yllätykseksi järjestettiin toinen pääsiäisdisco. Huomenna vapaapäivä joka meinaa, että tänään tanssitaan pitkään. Tanssittiin ‘’tanssityttö Mian’’ kanssa kreikkalaisia tansseja, kunnes tuli meidän vuoro toivoa biisejä. 

30.4 tiistai/shoppailupäivä 

Aamupalan jälkeen minibussi tuli hakemaan meidät Haniaan shoppailemaan. Päivän agendana oli ostaa Tuomakselle maailman turhin synttärilahja ja sehän me löydettiin. Fortnite kassi! Illalla käytiin tilaamassa sillä kuuluisalla rallienglannilla Tuomakselle synttärikakku. 

1.5 keskiviikko/4.treenipäivä 

Eilinen ‘’vapaapäivä’’ ei tuntunut vapaapäivältä. Aamupalalla väsyneitä uimareita söi tyytyväisenä minicroissantteja. Ja sitten aamutreeneihin!  

Oli leirin kylmin päivä. Illan treeneissä 19 astetta lämmintä, tai no kylmää, eikä auringostakaan ollut tietoa. Tästä huolimatta kaikki taisteli 20x50metriä kunnialla loppuun.  

Kreikkalaiset on kovia bailaamaan, tai niin me oletettiin -  sillä taas on discoilta!

 Kuva: Lotta Niskanen       

 

Juttu: Lotta Niskanen

Kuvat: Lotta Niskanen

Editointi: Siiri Sarias

Oulun Lohet ry hakee motivoitunutta ja sitoutumiskykyistä, päätoimista päävalmentajaa, vastaamaan valmennustoiminnan kehittämisestä sekä seuran NSM/SM valmennuksesta. Päävalmentajan vastuualueena on kilpaurheilutoiminta ja hän toimii kausittain määriteltyjen kilpauintiryhmien vastuuvalmentajana. Tehtäviin kuuluu koulutuksen, ryhmien kokoonpanojen, kausisuunnitelmien, kilpailukalenterin ja ratavuorojen suunnittelu yhteistyössä toiminnanjohtajan ja nuorisoryhmien vastuuvalmentajan kanssa. Lisäksi päävalmentaja tekee Oulun Lohien kilpailutoiminnan tulo- ja menoarvion ja vastaa muista valmennustoimintaa ja seuraa kehittävistä tehtävistä. Tehtävä on kokoaikainen.

Odotamme hakijalta:

 • vähintään uimaliiton 2-tason valmentajatutkintoa  
 • organisointikykyä, sekä erinomaisia vuorovaikutus- ja yhteistyötaitoja
 • kokemusta nuorten valmentamisesta
 • oma-aloitteisuutta, joustavuutta, vastuullisuutta ja tavoitteellisuutta
 • halua kehittyä ja kouluttautua valmentajana
 • menestys- ja kehittämishalua

Tarjoamme:

 • mahdollisuuden kouluttautua ja kehittää omaa valmennusosaamista
 • motivoituneen ja kannustavan ilmapiirin
 • mielenkiintoisen toimenkuvan urheilun parissa
 • joustavan työn, sisältäen ilta- ja viikonlopputöitä

Lähetä hakemuksesi 10.5.2019 mennessä sähköpostitse osoitteeseen johtokunta@oulunlohet.fi. Hakemuksessa tulee ilmetä palkkatoivomus.

Tiedustelut: toiminnanjohtaja Siiri Sarias, 045-1957383 (arkisin 9-16), siiri.sarias@oulunlohet.fi tai puheenjohtaja Asko Ylitalo, 044-2604745 (yhteydenotot iltaisin klo 17-19)

Lohiuinteihin 2019 ilmoittautuneet toimitsijat


Kilpailujakso, 24. perjantai

Kuuluttamo

Tehtävä Henkilö
Grodan-käyttäjäKati Liikamaa-Pasma
Valvomon esimiesPuuttuu
SähköajanottoHarri Lumme
KuuluttajaPuuttuu
LähettiJulia Kärkkäinen
LähettiMarko Isokoski
VideotallentajaSari Leskinen
VideotarkistajaPuuttuu

Allastaso

Tehtävä Henkilö
KilpailunjohtajaSami kärkkäinen
RatatuomariAnu hökkä
RatatuomariMarkku Nygård
RatatuomariJukka Laine
RatatuomariKirsi autio
LähettäjäPekka hurskainen
KäännösvalvojaJaana Vuoristo
KäännösvalvojaJuha Lyly-Yrjänäinen
KäännösvalvojaHannele Ylipahkala
KäännösvalvojaPiia Bergman
KäännösvalvojaSanna Laukkanen
KäännösvalvojaSanna Laukkanen
KäännösvalvojaClaes Kruger
KäännösvalvojaVesa Kotila
KäännösvalvojaHarri Niskanen
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu

Muut

Tehtävä Henkilö
KahvitusPuuttuu
KeräilyPuuttuu
KeräilyPuuttuu
RakennusMikko Tölli
RakennusPuuttuu
RakennusPuuttuu
RakennusPuuttuu
RakennusPuuttuu
RakennusPuuttuu


Kilpailujakso, 25. lauantai

Kuuluttamo

Tehtävä Henkilö
Grodan-käyttäjäKati Liikamaa-Pasma
Valvomon esimiesHarri Lumme
SähköajanottoEsa Hirvasoja
KuuluttajaPuuttuu
LähettiJulia Kärkkäinen
LähettiMarjo Isokoski
VideotallentajaSari Leskinen
VideotarkistajaPuuttuu

Allastaso

Tehtävä Henkilö
KilpailunjohtajaSami kärkkäinen
RatatuomariAnu hökkä
RatatuomariMarkku Nygård
RatatuomariElina Ryynänen
RatatuomariJukka Laine
LähettäjäPekka hurskainen
KäännösvalvojaJaana Vuoristo
KäännösvalvojaJuha Lyly-Yrjänäinen
KäännösvalvojaPäivi Kahelin
KäännösvalvojaJouko Uusitalo
KäännösvalvojaClaes Kruger
KäännösvalvojaVesa Kotila
KäännösvalvojaHarri Niskanen
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu

Muut

Tehtävä Henkilö
KahvitusPuuttuu
KeräilyPuuttuu
KeräilyPuuttuu
RakennusPuuttuu
RakennusPuuttuu
RakennusPuuttuu
RakennusPuuttuu
RakennusPuuttuu
RakennusPuuttuu


Kilpailujakso, 26. sunnuntai

Kuuluttamo

Tehtävä Henkilö
Grodan-käyttäjäKati Liikamaa-Pasma
Valvomon esimiesPuuttuu
SähköajanottoHarri Lumme
KuuluttajaPuuttuu
LähettiJulia Kärkkäinen
LähettiMarko Isokoski
VideotallentajaPuuttuu
VideotarkistajaPuuttuu

Allastaso

Tehtävä Henkilö
KilpailunjohtajaSami kärkkäinen
RatatuomariAnu hökkä
RatatuomariMarkku Nygård
RatatuomariElina Ryynänen
RatatuomariJukka Laine
LähettäjäPekka hurskainen
KäännösvalvojaJaana Vuoristo
KäännösvalvojaJuha Pesälä
KäännösvalvojaJuha Lyly-Yrjänäinen
KäännösvalvojaHannele Ylipahkala
KäännösvalvojaJouko Uusitalo
KäännösvalvojaPäivi Kahelin
KäännösvalvojaSanna Laukkanen
KäännösvalvojaClaes Kruger
KäännösvalvojaVesa Kotila
KäännösvalvojaHarri Niskanen
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu
KäännösvalvojaPuuttuu

Muut

Tehtävä Henkilö
KahvitusPuuttuu
KeräilyPuuttuu
KeräilyPuuttuu
RakennusMikko Tölli
RakennusPuuttuu
RakennusPuuttuu
RakennusPuuttuu
RakennusPuuttuu
RakennusPuuttuu

Oulun Lohet ry:n uutena toiminnanjohtajana on aloittanut 25.2.2019 Siiri Sarias, Janne Laamasen siirryttyä seurasta toisiin tehtäviin. Siiri on koulutukseltaan yhteiskuntatieteiden maisteri ja juniorivalmentaja. Aikaisemmin Siiri on työskennellyt mm. Pudasjärven kaupungilla projektipäällikkönä. Uinnin ja vesiurheilun maailmaan Siiri sukeltaa koripallon parista. Hän on koripalloammattilaisuuden jälkeen työskennellyt juniorivalmentajana eri seuroissa ympäri Suomen ja toiminut mm. Koripalloliiton pohjoisen aluehallituksen ja liittovaltuuston jäsenenä. 

- Seuratoiminnan kehittäminen yhdessä liikunnan ja urheilun edistämisen kanssa ovat suuria intohimojani ja olen hyvin motivoitunut uudesta tehtävästäni Oulun Lohissa. Seuralla on hyvä arvopohja, monipuolista toimintaa ja jatkuva halu kehittyä seurana. Lisäksi edeltävän toiminnanjohtajan työstä on hyvä jatkaa. Pyrin omalla panoksellani viemään seuraa kohti toiminnalle linjattuja tavoitteita ja toivon, että pystyn työssäni hyödyntämään kokemustani mm. yhteisöllisyyden kehittämisestä ja viestinnästä sekä tuntemustani niin kilpaurheilusta kuin matalankynnyksen liikunnastakin, Siiri summaa.

- Tutustuminen seuran työntekijöihin, aktiiveihin, jäseniin ja muihin sidosryhmiin on jo hyvässä vauhdissa. En omaa uintitaustaa, mutta seuran työntekijät perehdyttävät minua ansiokkaasti uinnin lajikulttuuriin, Siiri kertoo ja lisää, että ensimmäiselle uintikurssillekin hän on jo ilmoittautunut.

 

Yhteystiedot

Siiri Sarias

Toiminnanjohtaja

Oulun Lohet ry

045-1957383 | siiri.sarias@oulunlohet.fi

 

Oulun Lohet hakee kesätyöntekijöitä:

 • 2 kpl rantavalvojia Nallikarin rannalle (17.6.-11.8.2019) – vaatimuksena 18 vuoden ikä, Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton uimaopettajan tai rantapelastajan koulutus sekä pelastustesti suoritettuna

 

Kesätyöseteliläisiä (vaatimuksena yli 15-vuotias ja alle 18-vuotias):

 • 4 kpl rantavalvontaan (2 kpl 17.6.-28.6. ja 2 kpl 1.7.-12.7.2019) - vaatimuksena reipas ja omatoiminen asenne

Lisätietoa kesätyösetelistä löydät täältä: https://www.ouka.fi/oulu/tyo-ja-elinkeinot/kesatyoseteli

Avoimet hakemukset paikkoihin 22.3.2019 mennessä sähköpostilla (siiri.sarias@oulunlohet.fi). Ilmoitamme paikkoihin valituiksi tulleille maaliskuun loppuun mennessä.